westernovy vystroj





Westernový výstroj
Medzi európskym a westernovým jazdením a výstrojom je niekoľko dôležitých rozdielov.Westernové sedlo má vysokú prednú a zadnú časť a uzda má zahnuté zubadlo alebo ho vôbec nemá.Aj liace sú iné a obyčajne sa držia voľnejšie.
DRUHY WESTERNOVÝCH SEDIEL
Westernových sediel existuje niekoľko druhov, podľa toho, pre akú činnosť sa používajú. Reiningové sedlo je zhotovené pre reining, ale môže sa používať pre všetky disciplíny. Cuttingové sedlo má ploché posedlie a vysokú hrušku. Ropingové sedlo sa používa pre skutočnú prácu na ranči. Má silnejšiu hrušku, je ťažšie a robustnejšie ako iné sedlá
cuttingové sedlo reiningové sedlo
ropingové sedlo
Cuttingové sedlo - je typické plochým sedením a vysokou hruškou.
Časti westernoveho sedla:
Fork-je to vidlica označená pre prednú časť sedla.
Horn-sedlová hruška .Vyrába sa väčšinou ručne a z lojovanej kože.
Fender-trmeňový remeň.
Stirrup-trmeň.
Tie-strap-kožený remeň , ktory sa používa k dotiahnutiu podbrušníkov.
Cinch- podbrušník .
Back cinch- zadný podbrušník .
Rigging dee- kovový krúžok , ktorý spojuje sedlo a tie -strap.
Seat - je miesto kde by mas sedieť jazdec.
Cantla - je zadná rozchocha sedla.
Pad - je sedlová dečka , ktorá sa podkladá pod sedlo .
Westernové uzdičky
Na westernové jazdenie sa pužíva uzdička s čelenkou bez nánosníka a bez neho je aj uzdička ba jedno ucho. Uzda je uzdička doplnená o pákové lícnice a pákové oťaže. Používať by ju mal len skúsený jazdec na citlivejšie vedenie koňa.
Headstall- je to jazdecká uzdečka .Pre westernové jazdenie sa používajú 2 typy týchto uzdečiek- browband headstall a one-ear headstall alebo split - ear headstall
headstall
Oťaže
Oťaže sa pri westernovom štýle sa držia obyčajne v jednej ruke a používajú sa čo najmenej. No mladý kôň potrebuje aby ho usmerňovali dvoma rukami.
Westernové dečky
Pod westernové sedlo sa ukladá sedlová dečka - pad.
Pretože westernové sedlo nemá žiadne sedlové vankúše, musí táto sedlová dečka zabrániť otlakom od sedla.
Strmene
Strmene musia byť dostatočne veľké pre jazdeckú topánku. Musia byť tiež dostatočne ťažké. Ťažší strmeň sa tak rýchlo nerozhýbe, a tak je pre jazdca ľahšie také strmene špičkou topánky opäť nájsť, pokiaľ mu počas jazdy vypadnú nohy zo strmeňov. Existujú dva druhy strmeňov: oxbou a flat-bottom. Do stremňov typu oxbou sa noha zasúva až po opätok. Tento druh stmeňov sa používa pri práci s dobytkom. Strmene flet-bottom sa používajú pre ostatné disciplíny a nohy sa do nich zasúvajú po najširšiu časť chodidla.
Flat-bottom vľavo a oxbou vpravo
Flat Bottom-používa sa na drezúrne a rýchlosné westernové disciplíny.
Oxbow - používa sa pri práci s dobytkom.
Chrániče
Chrániče sa dávajú koňom na nohy aby sa zabránilo urázu, oškretiu alebo odreninám.
Ostruhy
Veľa ľudí si myslí že ľudia používaním osrúh koňom ubližuje, ale nie je to tak. Ostruhy sa používajú len jemné zdôraznenie povelu, jemným pritlačením nôh k slabinám.